Vernaccia

V Taliansku sa pestuje niekoľko druhov bielych odrôd s názvom Vernaccia, rovnako ako v regióne Marche existuje aj modrá Vernaccia Nera pre výrobu unikátneho červeného vína. Avšak okrem vyššie zmieneného je jediným kultivarom väčšieho významu výlučne sardínska Vernaccia di Oristano, ktorá v blízkosti rovnomenného mesta na ostrove Sardínia produkuje vína podobné sherry pochádzajúce z okolia andalúzskeho Jereze v Španielsku a je úplne odlišná od slávnej toskánskej odrody nesúci názov Vernaccia di San Gimignano. Názov Vernaccia di San Gimignano pravdepodobne pochádza z latinského vernaculus, čo znamená "rodený" alebo "z tohto miesta", čo zrejme vysvetľuje jeho popularitu ako meno vína, ktoré má svoj pôvod v jednom z najnavštevovanejších miest v celom Taliansku.
Vernaccia di San Gimignano je bezpochyby starobylým kultivarom, hoci či je jeho pôvod grécky, rímsky či východoeurópsky zostáva otázkou. Dnes sa táto odroda, ktorá je stredne produktívna, pestuje takmer výhradne v okolí turistami obľúbeného vežatého mestečka San Gimignano na rozlohe asi 400 hektárov, z ktorých produkuje okolo 26000 hektolitrov vína. Bobule majú pomerne vysoký celkový obsah kyselín a výsledné víno je veľmi pozitívneho charakteru, suché, plné a vyvážené, s jemne horkastou dochuťou.

Viac informácií ↓ Menej informácií ↑
Radiť podľa:

300+
rôznych vín

Vyberáme to najlepšie z Talianska a všetky vína starostlivo ochutnávame. V súčasnosti zastupujeme viac ako 50 vinárstiev.

Zľava 4 €
na prvý nákup

Zaregistrujte sa u nás a ako bonus dostanete poukaz v hodnote 4 € na prvý nákup.

Doprava zadarmo
od 100 €

Pri objednávke aspoň za 100 € máte dopravu po celej Slovenskej republike zdarma.

Vernostný
program

Odmeníme Vás za vernosť. Za opakované nákupy môžete získať trvalú zľavu až 12 %.