Primitivo

odrode sa hovorí Primitivo, pretože je vo všetkých ohľadoch dopredu, kvitne, zafarbuje hrozno aj dozrieva veľmi skoro. Zber primitíva prebieha od polovice augusta najneskôr do polovice septembra. Názov odrody je odvodený od latinského "primativus" alebo talianskeho "primaticcio", v oboch prípadoch znamenajúce "skoro dozrievajúce". Historickým strediskom odrody Primitivo je v Apúlii mestečko Gioia del Colle. Práve tu na konci 18. storočia vysadil Don Francesco Filippo Indellicati prvú vinicu venovanú iba Primitívu a odtiaľto sa následne začala odroda šíriť naprieč regiónom. Čo sa týka pôvodu odrody Primitivo, tak ten bol dlho zahalený tajomstvom, ako je tomu u rady iných odrôd. Až v roku 1967 urobil profesor Austin Davis z kalifornskej univerzity UC Davis objav a potvrdil, že Primitivo je geneticky totožné s odrodou Zinfandel. A v roku 2001 sa potom definitívne prišlo na to, že obe odrody majú pôvod na Balkáne, konkrétne v odrode Crljenak kaštelanski, ktorá bola v Chorvátsku známa už v 15. storočí.

Za posledných desať rokov sa výsadba Primitíva v Apúlii zvýšila o slušných 40% a dnes dosahuje viac ako 11 000 hektárov viníc. Najlepšie Primitíva sa dnes fľaškujú v blízkosti Bari - Primitivo Gioia del Colle a južnejšie v okolí mestečka Manduria. Podmienky v Gioia del Colle sú odlišné od tých v Manduria a výsledné vína preto nemajú identický charakter.

Vinice v Gioia del Colle bývajú vysadené na miernych svahoch v nadmorskej výške 250 až 500 metrov nad morom, na rozdiel od nižšie položených rovinatých viníc v Manduria. Gioia del Colle tiež disponuje nižšími priemernými teplotami, väčším rozdielom v teplotách vo dne a v noci a skôr vápenatými pôdami než červeným ílom (typickým pre vinice v Manduria). Suma sumárum, Primitivo Gioia del Colle nebýva tak prezreté, je jemnejšie a elegantnejšie, s koncentrovanými aromatickými látkami a o niečo vyššou kyselinou. Naopak typickým spoločným prvkom pre všetky primitíva je vyšší alkohol, ktorý nezriedka môže dosahovať úrovne 15 - 17%.

(Synonymum Primitivo: Zinfandel, Vranac, Vranec, Crljenak kaštelanski, Tribidrag, P. di Manduria, P . di Gioia, Primativo, Zagarese, Sagarese ...)

Viac informácií ↓ Menej informácií ↑
Radiť podľa:

300+
rôznych vín

Vyberáme to najlepšie z Talianska a všetky vína starostlivo ochutnávame. V súčasnosti zastupujeme viac ako 50 vinárstiev.

Zľava 4 €
na prvý nákup

Zaregistrujte sa u nás a ako bonus dostanete poukaz v hodnote 4 € na prvý nákup.

Doprava zadarmo
od 100 €

Pri objednávke aspoň za 100 € máte dopravu po celej Slovenskej republike zdarma.

Vernostný
program

Odmeníme Vás za vernosť. Za opakované nákupy môžete získať trvalú zľavu až 12 %.