Vermentino

Jedna z mála bielych talianskych odrôd, ktoré doslova miluje slniečko a vôbec jej nevadí sparné letné klíma alebo neúrodná piesčitá pôda. Vermentino skutočne nájdete vysadené v blízkosti morského pobrežia na Sardínii, v Toskánsku alebo Ligúrii. V poháriku Vás každopádne dobré Vermentino nudiť nebude. Je to svieže letné víno s tónmi bielych kôstkovín, exotického ovocia, stredomorských bylín a jemnou slanosťou v chuti evokujúce more, ku ktorému to prakticky nikdy nemá príliš ďaleko.

Aktuálne v Taliansku nájdete približne 4000 hektárov viníc Vermentino, z ktorých hneď 3300 hektárov je na Sardínii. Najmä na severe ostrova, kde sa vyrábajú vína pod prestížnym označením Vermentino di Gallura DOCG. Na Sardínii je Vermentino doma. Odtiaľ sa pravdepodobne rozšírilo do ďalších talianskych regiónov, ako je Toskánsko, Ligúria alebo Piemont. Okolo pôvodu Vermentina panujú trochu nejasnosti, niektorí sú zástancovia teórie, že odroda na Sardínii dorazila zo Španielska, iní naopak tvrdia, že ide o odrodu čisto taliansku.

Vermentino je typicky svieže, suché víno, stredne aromatické. V drvivej väčšine sa fľaškuje po krátkom zrení v nerezových tankoch, zrenia v sudoch mu príliš nesvedčia. Ak chce vinár podporiť komplexnosť a textúru vína v chuti nechá víno dlhšiu dobu ležať v kontakte s kvasinkami (bâttonage). V niektorých prípadoch môže Vermentino pripomínať Sauvignon blanc, svojimi tónmi bielej broskyne, zeleného jablka, grepu alebo citrusov. Škála arómy môže byť naozaj pestrá, až po agátový kvet, rozmarín alebo tymián. Vo vínach nechýba príjemná kyselina a typická minerálna slanosť v dochuti.

(V. di Sardegna, V. di Gallura, Pigato, Rolle, Malvasia, Malvoisie, Favorita, Brustiano, Agostenga ...)

Viac informácií ↓ Menej informácií ↑
Radiť podľa:

300+
rôznych vín

Vyberáme to najlepšie z Talianska a všetky vína starostlivo ochutnávame. V súčasnosti zastupujeme viac ako 50 vinárstiev.

Zľava 4 €
na prvý nákup

Zaregistrujte sa u nás a ako bonus dostanete poukaz v hodnote 4 € na prvý nákup.

Doprava zadarmo
od 100 €

Pri objednávke aspoň za 100 € máte dopravu po celej Slovenskej republike zdarma.

Vernostný
program

Odmeníme Vás za vernosť. Za opakované nákupy môžete získať trvalú zľavu až 12 %.