22. 10. 2024
Šumivé vína Prosecco sú doslova fenoménom a zároveň najpopulárnejšími bublinkami na svete. V súčasnej situácii, keď spotreba vín medzi mladými ľuďmi skôr klesá, je Prosecco výnimkou.
Toto osviežujúce talianske šumivé víno sa teší veľkej obľube medzi mileniálmi vďaka svojej cenovej dostupnosti, ľahkej a ovocnej chuti a univerzálnosti. V rámci festivalov vína, degustácií a ochutnávok sa stretávame s rôznymi otázkami, ktoré sa šumivých vín Prosecco týkajú. Odpovede na najčastejšie nejasnosti týkajúce sa Prosecca nájdete v dnešnom článku.
Čím je Prosecco unikátne oproti vínam z Champagne a ďalším šumivým vínam?
Prosecco je obľúbené s ohľadom na svoj svieži ľahký charakter a ovocnú chuť. U týchto vín prebieha druhotná fermentácia v nerezových tankoch (metóda Charmat) a nie vo fľaši, ako napríklad u vín z Champagne. Šampanské vína tak typicky nie sú tak ovocné na jazyku, nájdete v nich tóny briošky, toastu alebo karamelu.
Prosecco má chránený pôvod, vždy musí pochádzať z Talianska, konkrétne z vinárskej oblasti v Benátsku s presahom do susedného Friuli. Unikátne je aj odrodové zloženie Prosecca, to vždy dominantne tvorí odroda Glera. Tá sa inde vo svete na produkciu šumivých vín nepoužíva.
Prečo sa na produkciu vín Prosecco používa odroda Glera?
V minulosti sa Prosecco robilo z odrody, ktorá sa volala Prosecco. Aby talianski vinári ochránili regionálny pôvod vín, zmenili v roku 2009 názov odrody na Glera.
Odroda Glera sa na produkciu Prosecca hodí. Je pre ňu typická osviežujúca chuť s vyššou kyselinou, čo z nej robí ideálny základ pre ľahké šumivé vína. V malej miere potom môžu odrodu Glera vo víne doplniť odrody ako Chardonnay, Pinot nero a ďalšie.
Je Prosecco suché alebo sladké víno?
Prosecco môže byť sladké alebo suché, záleží na tom, akú fľašu zvolíte. Pokiaľ preferujete suché vína, hľadajte fľaše v kategórii Extra Brut alebo Brut.
Naopak víno „Extra Dry“ je štýlom uprostred, teda polosuché a medzi konzumentmi najobľúbenejšie. Viac ako polovica všetkých vín končí práve s týmto označením a cukornatosťou 12 – 17 g/l. Pokiaľ preferujete sladšiu chuť u šumivých vín, vyskúšajte Prosecco Dry.
Čo znamenajú skratky DOC a DOCG na fľašiach vín Prosecco?
Tieto skratky súvisia s rozradením talianskym vín v rámci apelačného systému. DOC, teda skratka pre vína Denominazione di Origine Controllata, označuje druhý najvyšší apelačný stupeň vín v Taliansku. Tieto vína majú jednoznačný pôvod v konkrétnej oblasti, majú tiež jasne definované pravidlá výroby a parametre kvality alebo zrenia. Kategória vín DOCG bola vytvorená v roku 1980 a dnes do nej patrí necelých 80 apelácií. Vína s označením DOCG majú zavedené prísne kontroly kvality, všetky vína prechádzajú analýzou a testovaním vládou schválenými degustátormi. Ide väčšinou o vína s najväčšou tradíciou a renomé v Taliansku. V rámci Prosecca existujú dve podoblasti najvyššej kategórie – Asolo DOCG a Conegliano-Valdobbiadene DOCG.
Je Prosecco vždy talianske víno?
Áno, všetko Prosecco pochádza z Talianska. Prosecco je chránené označenie pôvodu, čo znamená, že sa môže vyrábať iba v určitých oblastiach Talianska.
Iba dve oblasti v Taliansku majú zákonné povolenie na výrobu Prosecca: Veneto a Friuli Venezia Giulia. Tieto regióny sa nachádzajú v severnom Taliansku a sú známe svojim jedinečným terroirom, ktorý poskytuje ideálne podmienky na pestovanie hrozna Glera.
S čím sa dajú párovať vína Prosecco?
Prosecco je v gastronomickom párovaní univerzálne víno, ktoré je možné kombinovať s rôznymi pokrmami. Vďaka svojej ľahkej a ovocnej chuti sa skvele hodí k morským plodom, šalátom a ľahkým cestovinám.
Veľmi často sa Prosecco nalieva počas obľúbeného bruncha, pretože sa dobre kombinuje s vajcami, pečivom a čerstvým ovocím. V lete potom Prosecco skvele doplní ľahké občerstvenie počas pikniku alebo kuracie mäso a ryby z grilu. Ak chcete netradičné spojenie, skúste Prosecco kombinovať s korenenými jedlami, ako sú thajská alebo indická kuchyňa.
Do kedy je najlepšie vypiť Prosecco?
Prosecco nie je víno, ktoré sa hodí na archiváciu. Šumivé Prosecco je najlepšie vypiť počas jedného až dvoch rokov od jeho nafľašovania. Dlhšia archivácia znižuje jeho príjemný svieži charakter.
Po otvorení fľaše Prosecca by ste víno mali vypiť do jedného alebo dvoch dní.
Prečo je Prosecco tak lacné oproti vínam z Champagne?
Výrobná metóda pre šumivé vína Prosecco je oveľa jednoduchšia a trvá výrazne kratšiu dobu, než u vín Champagne. Prosecco sa vyrába tankovou metódou Charmat, ktorá môže zabrať iba 30 dní od zberu až po fľašovanie. V prípade šampanských vín a tradičnej metódy druhotnej fermentácie vo fľaši produkcie trvá 18 aj viac mesiacov.
Cenu vín Prosecco taktiež ovplyvňujú hektárové výnosy, ktoré vinár zvolí a to, z akej podzóny vína pochádza. V prestížnej podoblasti Conegliano-Valdobbiadene sa väčšina práce vo viniciach robí ručne miesto použitia mechanizácie a aj zrenie vín vo vinárstve je dlhšie. Najdrahšie bývajú raritné vína Conegliano-Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG.
Za akú cenu sa predáva dobré Prosecco?
Cenové rozpätie vín Prosecco je veľké, najlacnejšie Frizzante zoženiete v supermarketoch okolo 100 Kč a tie najdrahšie vína môžu stáť desaťnásobok.
Najlacnejšie vína sa hodia napríklad do obľúbených miešaných Prosecco koktailov. Ak si chcete vychutnať naozaj zaujímavé Prosecco, s plnšou chuťou a bohatým perlením, vyberajte z vín s cenovkou minimálne 200 až 300 Sk. Hlavné je však renomé a kvalita konkrétneho vinárstva. Vinárstvo, ktoré ponúka skvelú kvalitu za dostupné ceny je napríklad Montelvini z oblasti Asolo DOCG.
Ako najlepšie chutí Prosecco?
Prosecco najlepšie chutí z užšieho pohára tulipánového tvaru. Podávajte ho dobre vychladené. Úzky profil pohára pomáha zachovať bublinky a v ústí sa krásne koncentrujú aromatické tóny sviežeho Prosecca.